O nás

Pentla je skupina mladých lidí, kteří milují folklor a snaží se o udržování slováckých, respektive dolňáckých tradic. K těmto tradicím patří vystoupení na jarmarcích, festivalech, plesech nebo vánočních koncertech.

Soubor se také snaží o zachování obchůzek v domácích Boršicích, jako je fašank, velikonoční šlahačka, Mikuláš, Lucky nebo Štěpánské koledování. Každoročně soubor pořádá císařské hody s právem.

Kromě těchto tradic jezdí Pentla potěšit i obecenstvo v ostatních regionech. Pravidelně se zúčastňuje folklorních akcí, jako jsou Slavnosti vína v Uherském Hradišti a soutěžní festival v Dambořicích. Zúčastňujeme se také MFF Strážnice a folklorních her ve Strážnici.

Pentla je pravidelným hostem řady mezinárodních folklorních festivalů. Tanečníci a muzikanti souboru reprezentovali naši vlast na zahraničních festivalech např. v Belgii, v Holandsku, v Rusku, v Maďarsku, v Německu, ve Francii, v Itálii, v Srbsku, v Polsku, v Rumunsku a v Portugalsku. Soubor často vyjíždí i do sousedního Slovenska.

Od roku 2004 je soubor doprovázen stejnojmennou cimbálovou muzikou pod vedením Aleše Kropáče a s primášem Jakubem Špalkem.

Soubor založili v roce 1987 manželé Jiří a Ludmila Pilušovi, kteří jej vedli až do roku 2013. Od tohoto roku se vedení ujali Petr Soška a Martin Gabriel. Vedoucí taneční složky je Bohdana Špalková. Choreografem byl až do roku 2014 David Mikula.

Současný kolektiv v poslední době velmi omládnul. Se zkušenostmi starších tanečníků, elánem a talentem mladších představuje velkou perspektivu i do budoucna.

Těšíme se na možné shledání s Vámi ať už na prknech pódia, nebo v řadách diváků.

Comments are closed.